Jak prawidłowo przechowywać opony?

Prawidłowe przechowywanie opon istotnie wpływa na ich stan techniczny i tym samym bezpieczeństwo jazdy. Każdy komplet opon wymaga właściwych warunków magazynowania oraz zabezpieczenia przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Skrajne temperatury, wilgoć czy promieniowanie UV może negatywnie wpłynąć na strukturę ogumienia. Z tego powodu wulkanizatorzy odradzają przechowywanie opon na zewnątrz. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy nie dysponujemy odpowiednim miejscem w garażu lub piwnicy? Z pomocą przychodzi usługa przechowywania opon, świadczona przez profesjonalny serwis samochodowy.

Zasady sezonowego magazynowania opon


Najistotniejszym aspektem magazynowania opon jest wybór odpowiedniego miejsca na ich przechowywanie. Pomieszczenie powinno być suche, ciemne i chłodne. Należy zadbać o prawidłową wentylację i kontrolować wilgotność, która nie powinna przekraczać 70%. Opon nie należy składować w pobliżu aktywnych źródeł ciepła oraz urządzeń elektrycznych i iskrzących. Szczególną uwagę należy zwrócić na metodę izolacji opon od podłoża. Pamiętajmy, że środki chemiczne mogą przyczyniać się do uszkodzenia struktury ogumienia oraz powodować mikropęknięcia. Benzyna czy olej rozlane w miejscu, gdzie przechowujemy opony mogą być dla nich bardzo szkodliwe! Z tego powodu opony trzeba izolować od podłoża. Można w tym celu wykorzystać tekturę lub drewniane palety, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w takie akcesoria wulkanizacyjne, jak worki ochronne lub pokrowce tekstylne. Przechowywane w nich opony nie stykają się bezpośrednio z podłożem i są prawidłowo zabezpieczone. Sprawdzonym rozwiązaniem są również stojaki na opony. Pamiętajmy przy tym, aby opon wraz z felgami nie zawieszać na hakach, ponieważ będzie to sprzyjać ich deformacji.

W jaki sposób układać opony, przygotowane do magazynowania? To zależy, czy zdecydujemy się na ich przechowywanie z felgami czy bez. Opony z felgami należy ułożyć w stos, jedna na drugiej i co jakiś czas zmieniać kolejność ich ułożenia. Z kolei opony bez felg trzeba ustawić pionowo na bieżniku i co kilka tygodni obracać je o 90 stopni. Przed ułożeniem opon i schowaniem ich w pokrowce należy zadbać o odpowiednie oczyszczenie ogumienia i bieżników. Opony czyścimy za pomocą myjki ciśnieniowej, pamiętając o zachowaniu właściwej odległości. Silne ciśnienie ze zbyt bliskiej odległości może spowodować uszkodzenie gumy. Dobrym sposobem jest również wykorzystanie specjalnych preparatów czyszczących, jak szampon samochodowy. Warto także zabezpieczyć opony za pomocą specjalnych preparatów pielęgnacyjnych, które ochronią je przed pękaniem i wysychaniem.

Czy warto korzystać z przechowalni opon?


Serwis samochodowy, oferujący usługę przechowywania opon to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają własnego garażu lub dostatecznej ilości miejsca w piwnicy. Przechowywanie opon warto powierzyć profesjonalnemu serwisowi i zyskać pewność, że zostaną one prawidłowo przygotowane do nowego sezonu. Specjaliści zatroszczą się o właściwe warunki magazynowania, których często nie jesteśmy w stanie zapewnić samodzielnie. Korzystając z usług serwisu nie musimy się martwić, jak utrzymać optymalną temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Specjaliści dodatkowo sprawdzą głębokość bieżnika i wyważają koła. Przechowalnia opon to także dodatkowe miejsce w garażu, jeżeli zależy nam na braku ograniczeń przestrzeni.