O czym pamiętać przy wypożyczaniu samochodu?

Wynajem samochodów to bardzo popularna usługa zarówno wśród klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Rosnące zainteresowanie ofertą wypożyczalni samochodów wiąże się z dynamicznie zmieniającymi się potrzebami konsumentów i przedsiębiorców. Możliwość wynajęcia auta to odpowiedź rynku na wyraźne dążenia klientów do redukcji codziennych kosztów. Wypożyczalnie samochodów oferują najczęściej najem krótkoterminowy bądź średnioterminowy. Wypożyczając auto mamy gwarancję, że otrzymamy pojazd będzie w pełni sprawny, bezawaryjny i ubezpieczony. Jest jednak kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę.

Wypożyczenie samochodu w 7 krokach

  1. Upewnij się, w jaki sposób jest naliczana należność za usługę wynajmu auta. Zazwyczaj wypożyczalnia samochodów pobiera opłatę za każdą dobę użytkowania pojazdu. Bardzo rzadko możliwe jest wynajęcie samochodu na godziny, dlatego każde przekroczenie 24h eksploatacji skutkuje naliczeniem kolejnej doby do rachunku.
  2. Sprawdź, jakie są wymagania odnośnie kierowcy. Niektóre wypożyczalnie narzucają określone warunki, które dotyczą kierowcy. Młodzi i niedoświadczeni kierowcy często nie mają możliwości wypożyczenia droższych modeli. Działa tutaj ta sama zasada ograniczonego zaufania, którą stosują między innymi ubezpieczalnie. Osoby przed 25. rokiem życia zazwyczaj muszą się liczyć z wyższymi kosztami wynajmu. Warto przy tej okazji zorientować się również, czy jest możliwy udział dodatkowego kierowcy.
  3. Dowiedz się, czy możesz wyjeżdżać poza granice kraju. To bardzo ważny punkt zwłaszcza w sytuacji, gdy wynajęte auto ma umożliwić podróż wakacyjną. Należy koniecznie zgłosić chęć przekroczenia granicy oraz dowiedzieć się, czy auto posiada odpowiednie ubezpieczenie na taką ewentualność. Najczęściej jest to możliwe po uiszczeniu dodatkowej opłaty.
  4. Ustal docelowe miejsce odebrania i zwrotu auta. To bardzo istotny czynnik, jeżeli wypożyczalnia aut jest oddalona od głównych ciągów komunikacyjnych. Warto zwrócić uwagę na wypożyczalnię aut, która oferuje usługę wynajmu door to door, czyli dostarcza samochód pod dom klienta.
  5. Obejrzyj stan auta i zwróć uwagę na uszkodzenia. Przed odebraniem kluczyków do auta należy skrupulatnie sprawdzić stan pojazdu, zwracając szczególną uwagę na wszystkie ubytki lakieru czy uszkodzenia mechaniczne. Każdą usterkę należy zaprotokołować – wato również zrobić zdjęcia z widoczną datą. Zwróćmy uwagę nie tylko na stan karoserii, ale również wgniecenia czy zabrudzenia tapicerki. Pamiętajmy, że protokół zdawczy musi być podpisany przez wynajmującego oraz przedstawiciela wypożyczalni. Podobny protokół sporządzamy po zdaniu samochodu.
  6. Skontroluj dokumentację i przeczytaj regulamin. Decyzja o wynajmie konkretnego modelu auta powinna zostać poprzedzona kontrolą dokumentacji technicznej. Należy sprawdzić, czy samochód posiada aktualny przegląd oraz ubezpieczenie. Ważne jest także, aby zapoznać się z regulaminem wypożyczalni i wyjaśnić każdy punkt umowy, który wzbudzi nasze wątpliwości lub będzie niejasny. Pamiętajmy, że samochód powinien posiadać niezbędne wyposażenie, takie jak gaśnica, homologacja i trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowe wyposażenie, jak nawigacja czy siodełko dla dziecka jest najczęściej ekstra płatne.
  7. Nie zapomnij o regulacjach, związanych z paliwem i limitem kilometrów. Z ekonomicznego punktu widzenia, najkorzystniejsza sytuacja jest wówczas, gdy odbierany auto zalane do pełna i mamy obowiązek zwrócić go z pełnym bakiem. Upewnijmy się przy tym, czy wypożyczalnia nie nakłada maksymalnego limitu kilometrów, który możemy wykonać. Należy zorientować się także, jakie są konsekwencje awarii lub stłuczki.