Obowiązkowy przegląd techniczny auta – sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć

Obowiązkowy przegląd techniczny auta – sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć

Polski prawodawca jasno określa częstotliwość, z jaką należy wykonywać okresowy przegląd techniczny samochodu. W przypadku nowych aut, badania techniczne należy przeprowadzić w terminie nie przekraczającym trzech lat od pierwszej rejestracji pojazdu. W przypadku używanych aut właściciel zobowiązany jest wykonywać przegląd raz do roku. W tym artykule podpowiemy Państwu, w jaki sposób przygotować się do przeglądu technicznego samochodu. Zapraszamy do uważnej lektury naszego bloga.

Jak wygląda przegląd samochodu – kilka podstawowych informacji

Warto już na samym początku zaznaczyć, że okresowy przegląd techniczny auta właściciel pojazdu może wykonać w dowolnie wybranej przez siebie stacji kontroli pojazdów. Od niego też zależy czy wybierze stację okręgową, czy podstawową. Celem jego wykonania jest określenie, czy auto nadaje się do codziennego użytkowania i nie stwarza zagrożenia dla życia kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Mając to na uwadze, nie powinniśmy traktować przeglądu technicznego, jako tzw. zło konieczne.

Co sprawdza się podczas przeglądu technicznego auta?

Jako jedną z pierwszych rzeczy, sprawdza się stan oświetlenia. Aby auto zdało „egzamin” i zostało dopuszczone do ruchu, wszystkie ze świateł powinny działać nienagannie. Diagnosta sprawdzi również sposób, w jaki światła zostały ustawione. Kolejnym ważnymi aspektami, są: stan ogumienia, szyb i karoserii. Jeżeli nadwozie jest skorodowane, to samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Oczywiście sprawdzane są również hamulce, stan amortyzatorów i luzy w układzie kierowniczym.

Koszt przeglądu i wymagane dokumenty

Cena przeglądu auta osobowego wynosi 126 zł brutto. W przypadku aut z zamontowaną instalacją LPG koszt wzrasta i wynosi 168 zł brutto. Ponadto, kierowca musi pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód rejestracyjny i – w przypadku samochodów z instalacją LPG – dokument stwierdzający legalność instalacji.