Profesjonalne lakierowanie samochodu

Powłoka lakiernicza z biegiem czasu, może ulec degradacji. Rysy nie zawsze spowodowane są nieuwagą na drogach czy złośliwością sąsiadów parkowania. Rysy na lakierze pojawić się mogą także na skutek nieprawidłowej pielęgnacji: mycia czy woskowania. Pamiętajmy również, że lakier może się starzeć pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Odpryski, rysy i inne uszkodzenia lakieru nie tylko szpecą nasz samochód. Zatem  lakierowanie bez wątpienia jest istotną częścią tworzenia warstwy ochronnej samochodu. Lakierowanie to delikatny proces, który powinien być wykonywany przez profesjonalistów, którzy używają najlepszej jakości narzędzi oraz wiedzą, w jaki sposób poprawnie go przeprowadzić.

Czym różni się lakierowanie naprawcze od przemysłowego?

Lakierowanie różni się znacznie od tego czy przeprowadzane jest w fabryce czy jest to naprawa karoserii. Podczas przemysłowego lakierowanie samochodu, procesowi podlega wyłączeni nieuzbrojone nadwozie. Ponadto lakier fabryczny ma zawsze jednolitą strukturę, a pigmenty są ułożone jednakowo. Inaczej sprawa wygląda w  warsztacie naprawczym. Otóż nie ma możliwości wymontowania takich elementów jak okładziny, obicia, itd. W związku z tym wszystkie elementy muszą być starannie zasłonięte. Warto również podkreślić, że podczas lakierowania renowacyjnego wygląd i struktura lakieru zależą od umiejętności lakiernika, a także odpowiednich narzędzi i środków pomocniczych.

Etapy lakierowania auta

Naprawa karoserii zazwyczaj przeprowadzana jest w dwóch etapach: po pierwsze należy przygotować powierzchnię, a następnie można przejść do lakierowania. Najpierw usuwa się starą powłokę lakierniczą za pomocą papieru ściernego i urządzeń szlifierskich. Zdarzają się przypadki, gdy należy usunąć warstwę podkładu. Następnie konieczne jest dokładne umycie nadwozia oraz odłuszczenie jego powierzchni. Kolejne etapy to położenie podkładu, lakieru bazowego, a po jego wchłonięciu lakieru bezbarwnego. W ostatnim etapie należy dokładnie wypolerować nawierzchnię, by nadać jej idealną gładkość.