Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja samochodowa odpowiada nie tylko za schładzanie wnętrza auta i utrzymywanie komfortowych warunków termicznych, ale pomocna jest również przy niwelacji efektu zaparowanych szyb. Instalacja klimatyzacyjna nie jest układem skomplikowanym, jednak do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne są regularne wizyty w serwisie samochodowym. Klimatyzacja samochodowa musi być systematycznie odgrzybiana oraz poddawana przeglądom, w tym kontroli szczelności i działania elementów wykonawczych. O awarii układu świadczy najczęściej nieprzyjemny zapach z otworów. Niesprawna instalacja zwiększa poziom hałasu i zużycie paliwa. Jak tego uniknąć?

Regularne serwisowanie klimatyzacji


Klimatyzacja samochodowa jest dość czuła na uszkodzenia. Podstawowym krokiem do właściwej eksploatacji klimatyzacji jest korzystanie z niej przez cały rok. Należy dbać o właściwe nasmarowanie elementów współpracujących układu, a zwłaszcza sprężarki, która długo nieużywana – może się zastać i ulec uszkodzeniu. Zimą powinno się uruchamiać klimatyzację przynajmniej na 20 minut raz w tygodniu, co pozwoli na rozprowadzenie oleju smarującego w układzie i zapobiegnie zatarciu mechanizmów. Warto dbać o klimatyzację samochodową, ponieważ oczyszcza ona powietrze w kabinie auta nie tylko z zanieczyszczeń i pyłków roślinnych, ale również z bakterii, wirusów i zarodników grzybów pleśniowych.

W celu uniknięcia poważniejszych awarii, klimatyzacja samochodowa powinna być poddawana przeglądowi technicznemu raz na dwa lata. Regularne serwisowanie przedłuża żywotność klimatyzacji. Serwis samochodowy sprawdzi szczelność układu i w razie konieczności uzupełni czynnik chłodzący. Skontroluje stan techniczny sprężarki, osuszacza, parownika i przewodów. Kanały dystrybucji powietrza oraz wloty powietrza zostaną oczyszczone, kanał odprowadzający skropliny udrożniony, a parownik odgrzybiony. Co dwa lata zaleca się całkowicie wymienić czynnik chłodzący, a co trzy lata trzeba wymieniać osuszacz. Natomiast olej w sprężarce warto wymieniać co pół roku.

Czyszczenie, dezynfekcja i wymiana filtra


Pamiętajmy, że klimatyzację należy regularnie czyścić oraz dezynfekować, zwłaszcza po okresie rzadkiego używania – czyli po zimie. Zagrzybiona klimatyzacja samochodowa może wywoływać reakcje alergiczne i podrażniać śluzówkę oka. Najprostszym sposobem na oczyszczenie klimatyzacji jest metoda piankowa. Zastosowanie pianki z detergentem to sposób tani i skuteczny, jednak może uszkodzić elementy elektroniczne. Z tego powodu coraz popularniejsza w serwisach jest dezynfekcja ozonem, który niszczy drobnoustroje i usuwa przykry zapach. Klimatyzację samochodową można również oczyścić za pomocą urządzenia, generującego ultradźwięki. Rozbijają one detergent do postaci mgiełki.

Przy okazji czyszczenia i nabijania klimatyzacji, specjaliści z serwisu samochodowego zadbają również o wymianę kabinowego filtra powietrza. Wymianę filtra przeciwpyłowego zaleca się po przejechaniu około 15-20 tys. kilometrów. Na filtrze gromadzą się nie tylko większe zanieczyszczenia z powietrza, ale również pleśń czy pył z klocków hamulcowych. Przed zamontowaniem nowego filtra należy oczyścić jego komorę przy pomocy sprężonego powietrza. Możemy zdecydować się na zwykły filtr papierowy lub filtr, który zawiera węgiel aktywowany i skuteczniej pochłania zanieczyszczenia. Klimatyzację samochodową można również oczyścić samodzielnie, stosując specjalistyczne preparaty. Jest to jednak metoda dużo mniej skuteczna. Autokosmetyki do odświeżania klimatyzacji są niedrogie, proste w obsłudze i z powodzeniem można ich używać jako uzupełnia regularnych przeglądów.