Pomoc drogowa. Na co możesz liczyć?

Ryzyko nagłych usterek na drodze można minimalizować prawidłową eksploatacją auta oraz dokonywaniem regularnych przeglądów technicznych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których awaria auta jest niespodziewana i wymaga natychmiastowej interwencji specjalistów. W takich przypadkach profesjonalna pomoc drogowa okazuje się nieodzowna. Brak odpowiedniego sprzętu do samodzielnej naprawy uniemożliwia kontynuowanie podróży. Zanim zadzwonimy na pomoc drogą pamiętajmy, że każde zatrzymanie pojazdu należy sygnalizować włączeniem świateł awaryjnych oraz ustawieniem trójkąta ostrzegawczego.

Pomoc drogowa to profesjonalne wsparcie 24h/dobę


Zbyt niski stan oleju, brak paliwa czy konieczność zmiany opony to problemy, z którymi pomoc drogowa z łatwością sobie poradzi. Z usługi pomocy drogowej można skorzystać zawsze wtedy, gdy w aucie zablokują się klucze lub rozładuje się akumulator. Pamiętajmy, że samodzielna próba naprawy układu hamulcowego czy napędowego bez odpowiedniego sprzętu czy umiejętności może doprowadzić do poważniejszych usterek. Z niektórymi awariami pomoc drogowa jest sobie w stanie poradzić na miejscu zdarzenia, wykonując natychmiastowe naprawy na drodze.

Specjaliści dyżurują 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu i docierają na miejsce awarii w najkrótszym możliwym czasie. Dysponują strzeżonymi parkingami w razie konieczności odholowania auta, a także oferują usługę dostarczenia samochodu prosto do warsztatu mechanicznego. Profesjonalna pomoc drogowa pomoże także w dopełnieniu niezbędnych formalności, związanych z usługą assistance i zaoferuje auto zastępcze. Warto mieć przy tym na uwadze, że pomoc drogowa może być wezwana przez każdego kierowcę, nawet jeżeli nie dysponuje on pakietem assistance. Pomoc drogowa przystosowana jest do transportu niemal każdego rodzaju pojazdu – nie tylko osobowego, ale również ciężarowego, budowlanego oraz motocykli i quadów.

Holowanie czy laweta?


W sytuacji, gdy auto jest niesprawne i nie ma możliwości naprawienia usterki na drodze, należy go przetransportować na właściwe miejsce postojowe lub do serwisu samochodowego. Istnieją dwie drogi – holowanie uszkodzonego pojazdu lub transport przy pomocy lawety. Holowanie samochodu osobowego jest możliwe tylko wówczas, gdy auto ma sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz działające oświetlenie zewnętrzne. Samochód musi także posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Pamiętajmy, że nie można holować samochodów z automatyczną skrzynią biegów, pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym, aut z zawieszeniem pneumatycznym lub stałym napędem 4×4. Nie wolno również holować samochodów na autostradach.

Przy konieczności holowania auta warto skorzystać z pomocy drogowej. Zyskamy wówczas gwarancję, że operacja będzie zgodna z przepisami i całkowicie bezpieczna. Warto mieć na uwadze, że wytrzymałość linki holowniczej musi być dostosowana do masy auta i nie wolno jej mocować do haka holowniczego, a odległość pomiędzy obydwoma autami musi być na bieżąco kontrolowana. Natomiast do holowania aut ciężarowych używa się specjalnych holowników. W przypadku, gdy auto nie spełnia warunków, kwalifikujących go do holowania – należy wykorzystać lawetę lub autolawetę.